Јефенштет (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јефенштет (германски: Jevenstedt) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Јефенштет.

Грб на Јефенштет

Општинската заедница Јефенштет се состои од следниве општини:

  1. Бринјае
  2. Ембирен
  3. Хале
  4. Хамведел
  5. Херстен
  6. Јефенштет
  7. Лунштет
  8. Шилп кај Рендсбург
  9. Штафштет
  10. Вестеренфелд

Координати: 54°13′01″ N; 9°40′01″ E / 54.217° СГШ; 9.667° ИГД / 54.217; 9.667