Ембирен

Координати: 54°10′0″N 9°35′0″E / 54.16667° СГШ; 9.58333° ИГД / 54.16667; 9.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ембирен
Ембирен во рамките на Германија
Ембирен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Херман Ратјен
Основни податоци
Површина 7,45 км2
Надм. височина 33 м
Население 194 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24819
Повик. бр. 04875
Портал www.amt-jevenstedt.de
Местоположба на Ембирен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′0″N 9°35′0″E / 54.16667° СГШ; 9.58333° ИГД / 54.16667; 9.58333

Ембирен (германски: Embühren) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)