Ширензе

Координати: 54°15′20″N 9°59′7″E / 54.25556° СГШ; 9.98528° ИГД / 54.25556; 9.98528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ширензе
Спомен-плоча во Ширензе
Спомен-плоча во Ширензе
Спомен-плоча во Ширензе
Грб на Ширензе
Ширензе во рамките на Германија
Ширензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Молфско Езеро
Градоначалник Уве Јес
Основни податоци
Површина 9,18 км2
Надм. височина 32 м
Население 352 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24241
Повик. бр. 04305, 04347
Портал www.molfsee.de
Местоположба на Ширензе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°15′20″N 9°59′7″E / 54.25556° СГШ; 9.98528° ИГД / 54.25556; 9.98528

Ширензе (германски: Schierensee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)