Паденштет

Координати: 54°3′2″N 9°55′9″E / 54.05056° СГШ; 9.91917° ИГД / 54.05056; 9.91917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Паденштет
Куќа во Паденштет
Куќа во Паденштет
Куќа во Паденштет
Грб на Паденштет
Паденштет во рамките на Германија
Паденштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Карстен Бајн
Основни податоци
Површина 14,6 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.685 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24634
Повик. бр. 04321
Портал www.padenstedt.de
Местоположба на Паденштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°3′2″N 9°55′9″E / 54.05056° СГШ; 9.91917° ИГД / 54.05056; 9.91917

Паденштет (германски: Padenstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)