Кварнбек

Координати: 54°19′N 9°58′E / 54.317° СГШ; 9.967° ИГД / 54.317; 9.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кварнбек
Црква во Кварнбек
Црква во Кварнбек
Црква во Кварнбек
Грб на Кварнбек
Кварнбек во рамките на Германија
Кварнбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Клаус Лангер (Зелени)
Основни податоци
Површина 16,17 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.777 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24107
Повик. бр. 04340
Портал www.quarnbek.de
Местоположба на Кварнбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′N 9°58′E / 54.317° СГШ; 9.967° ИГД / 54.317; 9.967

Кварнбек (германски: Quarnbek) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)