Клајн Витензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Витензе
Gedenkstein Klein Wittensee.jpg
Клајн Витензе во рамките на Германија
Клајн Витензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Ханс Клаус Шнак
Основни податоци
Површина 4,31 км2
Надм. височина 12 м
Население 227 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24361
Повик. бр. 04356
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Клајн Витензе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°22′N 9°43′E / 54.367° СГШ; 9.717° ИГД / 54.367; 9.717Координати: 54°22′N 9°43′E / 54.367° СГШ; 9.717° ИГД / 54.367; 9.717

Клајн Витензе (германски: Klein Wittensee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)