Лозе

Координати: 54°31′N 9°53′E / 54.517° СГШ; 9.883° ИГД / 54.517; 9.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозе
Лозе
Лозе
Лозе
Лозе во рамките на Германија
Лозе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Герхард Фајге
Основни податоци
Површина 13,11 км2
Надм. височина 23 м
Население 832 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24366
Повик. бр. 04358
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Лозе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°53′E / 54.517° СГШ; 9.883° ИГД / 54.517; 9.883

Лозе (германски: Loose; дански: Lose) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)