Прејди на содржината

Холцбунге

Координати: 54°22′N 9°41′E / 54.367° СГШ; 9.683° ИГД / 54.367; 9.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холцбунге
Куќа во Холцбунге
Куќа во Холцбунге
Куќа во Холцбунге
Грб на Холцбунге
Холцбунге во рамките на Германија
Холцбунге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Клаус Кол
Основни податоци
Површина 5,19 км2
Надм. височина 19 м
Население 363 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24361
Повик. бр. 04356
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Холцбунге во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°22′N 9°41′E / 54.367° СГШ; 9.683° ИГД / 54.367; 9.683

Холцбунге (германски: Holzbunge) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)