Милкендорф

Координати: 54°16′N 10°3′E / 54.267° СГШ; 10.050° ИГД / 54.267; 10.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милкендорф
Грб на Милкендорф
Милкендорф во рамките на Германија
Милкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Молфско Езеро
Градоначалник Јохан-Петер Никштат
Основни податоци
Површина 7,78 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.373 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24247
Повик. бр. 04347
Портал www.molfsee.de
Местоположба на Милкендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°16′N 10°3′E / 54.267° СГШ; 10.050° ИГД / 54.267; 10.050

Милкендорф (германски: Mielkendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)