Нер

Координати: 54°28′N 10°0′E / 54.467° СГШ; 10.000° ИГД / 54.467; 10.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нер
Замок Нер
Замок Нер
Замок Нер
Грб на Нер
Нер во рамките на Германија
Нер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишенхаген
Градоначалник Марлис Мисфелт
Основни податоци
Површина 13,9 км2
Надм. височина 29 м
Население 893 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24214
Повик. бр. 04346
Портал www.amt-
daenischenhagen.de
Местоположба на Нер во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°28′N 10°0′E / 54.467° СГШ; 10.000° ИГД / 54.467; 10.000

Нер (германски: Noer; дански: Nør) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)