Прејди на содржината

Тапендорф

Координати: 54°6′N 9°41′E / 54.100° СГШ; 9.683° ИГД / 54.100; 9.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тапендорф
Грб на Тапендорф
Тапендорф во рамките на Германија
Тапендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Георг Тирк
Основни податоци
Површина 6,69 км2
Надм. височина 60 м
Население 332 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Тапендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°6′N 9°41′E / 54.100° СГШ; 9.683° ИГД / 54.100; 9.683

Тапендорф (германски: Tappendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)