Лоп (Холштајн)

Координати: 54°8′56″N 9°57′2″E / 54.14889° СГШ; 9.95056° ИГД / 54.14889; 9.95056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоп
Грб на Лоп
Лоп (Холштајн) во рамките на Германија
Лоп (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Торстен Теген
Основни податоци
Површина 8,34 км2
Надм. височина 33 м
Население 195 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24644
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Лоп во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′56″N 9°57′2″E / 54.14889° СГШ; 9.95056° ИГД / 54.14889; 9.95056

Лоп (германски: Loop) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)