Бендорф (Холштајн)

Координати: 54°5′14″N 9°22′56″E / 54.08722° СГШ; 9.38222° ИГД / 54.08722; 9.38222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бендорф
Бендорф
Бендорф
Бендорф
Грб на Бендорф
Бендорф (Холштајн) во рамките на Германија
Бендорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Дирк Фабијан
Основни податоци
Површина 20,58 км2
Надм. височина 22 м
Население 428 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04827, 04872
Портал www.bendorf-holstein.de
Местоположба на Бендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°5′14″N 9°22′56″E / 54.08722° СГШ; 9.38222° ИГД / 54.08722; 9.38222

Бендорф (германски: Bendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)