Ханерау-Хадемаршен

Координати: 54°7′43″N 9°24′58″E / 54.12861° СГШ; 9.41611° ИГД / 54.12861; 9.41611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханерау-Хадемаршен
Велепоседнички дом Хадемаршен
Велепоседнички дом Хадемаршен
Велепоседнички дом Хадемаршен
Грб на Ханерау-Хадемаршен
Ханерау-Хадемаршен во рамките на Германија
Ханерау-Хадемаршен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Томас Декнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,63 км2
Надм. височина 38 м
Население 3.012 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 206 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04872
Портал www.hanerau-
hademarschen.de
Местоположба на Ханерау-Хадемаршен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°7′43″N 9°24′58″E / 54.12861° СГШ; 9.41611° ИГД / 54.12861; 9.41611

Ханерау-Хадемаршен (германски: Hanerau-Hademarschen) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу Килскиот Канал, околу 25 километри југозападно од Рендсбург.

Општината претставувала седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]