Алефелд-Бистензе

Координати: 54°24′N 9°40′E / 54.400° СГШ; 9.667° ИГД / 54.400; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алефелд-Бистензе
Грб на Алефелд-Бистензе
Алефелд-Бистензе во рамките на Германија
Алефелд-Бистензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Андреас Брик (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,04 км2
Надм. височина 15 м
Население 497 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24811 (Алефелд), 24358 (Бистензе)
Повик. бр. 04353
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Алефелд-Бистензе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°24′N 9°40′E / 54.400° СГШ; 9.667° ИГД / 54.400; 9.667

Алефелд-Бистензе (германски: Ahlefeld-Bistensee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Била создадена на 1 март 2008 година од поранешните општини Алефелд и Бистензе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)