Прејди на содржината

Бистензе

Координати: 54°24′2″N 9°41′57″E / 54.40056° СГШ; 9.69917° ИГД / 54.40056; 9.69917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистензе
Место во Алефелд-Бистензе
Железничката станица во Бистензе
Железничката станица во Бистензе
Железничката станица во Бистензе
Грб на Бистензе
Бистензе во рамките на Германија
Бистензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Општина Алефелд-Бистензе
Основни податоци
Површина 5,87 км2
Надм. височина 15 м
Население 276  (31 декември 2006)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24358
Повик. бр. 04353
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Координати 54°24′2″N 9°41′57″E / 54.40056° СГШ; 9.69917° ИГД / 54.40056; 9.69917

Бистензе (германски: Bistensee) — село и поранешна општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. На 1 март 2008 година била споена со Алефелд за да ја создадат општината Алефелд-Бистензе.