Рендсбург-Екернферде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рендсбург-Екернферде
Kreis Rendsburg-Eckernförde

округ
Грб на Рендсбург-Екернферде Kreis Rendsburg-Eckernförde
Schleswig-Holstein RD.svg
Земја Германија
ПокраинаШлезвиг-Холштајн
СедиштеРендсбург
Површина
 • Вкупна2.185 км2 (844 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно274.765
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.RD
Мреж. местоkreis-rendsburg-eckernfoerde.de

Рендсбург-Екернферде (германски: Rendsburg-Eckernförde; дански: Rendsborg-Egernførde) — округ во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се граничи со (од исток надесно) слободниот град Кил, округот Плен, слободниот град Нојминстер, окрузите Зегеберг, Штајнбург, Дитмаршен и Шлезвиг-Фленсбург и Балтичкото Море.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1867 година, Прусија основала дваесет окрузи во покраината Шлезвиг-Холштајн, меѓу кои биле окрузите Рендсбург и Екернферде. Денешниот округ бил основан во 1970 година со спојување на поранешните окрузи.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на брегот на Балтичкото Море, помеѓу градовите Шлезвиг и Кил. Голем дел од Килскиот Канал поминува преку округот. Тој е еден од најголемите окрузи во цела Германија.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот прикажува:
 • двата лава (сино на жолто) од грбот на Шлезвиг
 • лист од коприва (бело на црвено) од грбот на Холштајн

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Биделсдорф
 2. Екернферде
 3. Рендсбург
 1. Алтенхолц
 2. Кронсхаген
 3. Васбек
Општински заедници
 1. Ахтервер1
 2. Бреденбек
 3. Фелде
 4. Крумвиш
 5. Мелсдорф
 6. Отендорф
 7. Кварнбек
 8. Вестензе
 1. Бисзе
 2. Бордесхолм1
 3. Бриге
 4. Грефенкруг
 5. Грос Бухвалд
 6. Хофелд
 7. Лоп
 8. Миброк
 9. Негенхари
 10. Ресдорф
 11. Шмалштеде
 12. Шенбек
 13. Зерен
 14. Ватенбек
 1. Денишенхаген1
 2. Нер
 3. Шведенек
 4. Штранде
 1. Фелм
 2. Геторф1
 3. Линдау
 4. Нојдорф-Борнштајн
 5. Нојвитенбек
 6. Осдорф
 7. Шинкел
 8. Титендорф
 1. Бофенау
 2. Хасмор
 3. Остенфелд
 4. Остеренфелд1
 5. Раде кај Рендсбург
 6. Шахт-Аудорф
 7. Шилдорф
 1. Бенхузен
 2. Флинтбек1
 3. Шенхорст
 4. Техелсдорф
 1. Алт Дуфенштет
 2. Фокбек1
 3. Нибел
 4. Рикерт
 1. Баргстал
 2. Брајхолц
 3. Кристијансхолм
 4. Елсдорф-Вестермилен
 5. Фридрихсграбен
 6. Фридрихсхолм
 7. Хамдорф
 8. Хон1
 9. Кенигсхигел
 10. Лое-Ферден
 11. Принценмор
 12. Зофинхам
 1. Алефелд-Бистензе
 2. Ашефел
 3. Боргштет
 4. Брекендорф
 5. Бинсдорф
 6. Дамендорф
 7. Грос Витензе1
 8. Хаби
 9. Холтзе
 10. Холцбунге
 11. Хитен
 12. Клајн Витензе
 13. Ној Дуфенштет
 14. Остерби
 15. Овшлаг
 16. Зеештет
 1. Бринјае
 2. Ембирен
 3. Хале
 4. Хамведел
 5. Херстен
 6. Јефенштет1
 7. Лунштет
 8. Шилп кај Рендсбург
 9. Штафштет
 10. Вестеренфелд
 1. Арпсдорф
 2. Аукруг
 3. Белдорф
 4. Бендорф
 5. Берингштет
 6. Борнхолт
 7. Ендорф
 8. Гокелс
 9. Грауел
 10. Ханерау-Хадемаршен
 11. Хајнкенборстел
 12. Хоенвештет1
 13. Јарсдорф
 14. Литјенвештет
 15. Олденбител
 16. Мецен
 17. Мерел
 18. Нинборстел
 19. Ниндорф
 20. Остерштет
 21. Паденштет
 22. Раде кај Хоенвештет
 23. Ремелс
 24. Зефелд
 25. Штенфелд
 26. Такесдорф
 27. Тапендорф
 28. Таден
 29. Тоденбител
 30. Вапелфелд
 1. Блументал
 2. Милкендорф
 3. Молфзе1
 4. Роденбек
 5. Румор
 6. Ширензе
 1. Баргштет
 2. Бокел
 3. Боргдорф-Зедорф
 4. Брамер
 5. Детген
 6. Ајзендорф
 7. Елердорф
 8. Емкендорф
 9. Гнуц
 10. Грос Фолштет
 11. Крогаспе
 12. Лангведел
 13. Норторф1, 2
 14. Олденхитен
 15. Шилп кај Норторф
 16. Тимаспе
 17. Вардер
 1. Алтенхоф
 2. Баркелсби
 3. Бродерсби
 4. Дамп
 5. Дерпхоф
 6. Флекеби
 7. Гамелби
 8. Гозефелд
 9. Гиби
 10. Холцдорф
 11. Хумелфелд
 12. Карби
 13. Козел
 14. Лозе
 15. Ризеби
 16. Тумби
 17. Вабс
 18. Виндеби
 19. Винемарк
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 54°15′ N; 9°45′ E / 54.25° СГШ; 9.75° ИГД / 54.25; 9.75