Боргштет

Координати: 54°19′N 9°43′E / 54.317° СГШ; 9.717° ИГД / 54.317; 9.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Боргштет
Црква во Боргштет
Црква во Боргштет
Црква во Боргштет
Грб на Боргштет
Боргштет во рамките на Германија
Боргштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Геро Најдлингер (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,40 км2
Надм. височина 9 м
Население 1.706 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 181 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24794
Повик. бр. 04331
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Боргштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′N 9°43′E / 54.317° СГШ; 9.717° ИГД / 54.317; 9.717

Боргштет (германски: Borgstedt; дански: Borgsted) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)