Гокелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гокелс
Гокелс
Гокелс
Грб на Гокелс
Гокелс во рамките на Германија
Гокелс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Хајко Хаденфелт
Основни податоци
Површина 10,64 км2
Надм. височина 10 м
Население 545 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25557
Повик. бр. 04872
Портал www.gokels.de
Местоположба на Гокелс во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°7′N 9°28′E / 54.117° СГШ; 9.467° ИГД / 54.117; 9.467Координати: 54°7′N 9°28′E / 54.117° СГШ; 9.467° ИГД / 54.117; 9.467

Гокелс (германски: Gokels) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)