Фридрихсграбен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрихсграбен
Грб на Фридрихсграбен
Фридрихсграбен во рамките на Германија
Фридрихсграбен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Хелмут Курт
Основни податоци
Површина 5,39 км2
Надм. височина 3 м
Население 48 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24799
Повик. бр. 04339
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Фридрихсграбен во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°16′N 9°25′E / 54.267° СГШ; 9.417° ИГД / 54.267; 9.417Координати: 54°16′N 9°25′E / 54.267° СГШ; 9.417° ИГД / 54.267; 9.417

Фридрихсграбен (германски: Friedrichsgraben) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)