Ватенбек

Координати: 54°10′N 10°3′E / 54.167° СГШ; 10.050° ИГД / 54.167; 10.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватенбек
Ватенбек
Ватенбек
Ватенбек
Грб на Ватенбек
Ватенбек во рамките на Германија
Ватенбек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Уве Брезе
Основни податоци
Површина 6,05 км2
Надм. височина 30 м
Население 2.898 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 479 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Ватенбек во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′N 10°3′E / 54.167° СГШ; 10.050° ИГД / 54.167; 10.050

Ватенбек (германски: Wattenbek) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)