Брамер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брамер
Впечатоци од област која е заштитена со закон во близина на Брамер.
Впечатоци од област која е заштитена со закон во близина на Брамер.
Впечатоци од област која е заштитена со закон во близина на Брамер.
Грб на Брамер
Брамер во рамките на Германија
Брамер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Ханс Как
Основни податоци
Површина 13,66 км2
Надм. височина 21 м
Население 347 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24793
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Брамер во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°12′N 9°46′E / 54.200° СГШ; 9.767° ИГД / 54.200; 9.767Координати: 54°12′N 9°46′E / 54.200° СГШ; 9.767° ИГД / 54.200; 9.767

Брамер (германски: Brammer) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)