Прејди на содржината

Фелде

Координати: 54°18′0″N 9°56′0″E / 54.30000° СГШ; 9.93333° ИГД / 54.30000; 9.93333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фелде
Замок во Фелде
Замок во Фелде
Замок во Фелде
Грб на Фелде
Фелде во рамките на Германија
Фелде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Ахтервер
Градоначалник Бернд-Уве Крахт
Основни податоци
Површина 13,87 км2
Надм. височина 17 м
Население 2.107 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24242
Повик. бр. 04340
Портал www.amtachterwehr.de
Местоположба на Фелде во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°18′0″N 9°56′0″E / 54.30000° СГШ; 9.93333° ИГД / 54.30000; 9.93333

Фелде (германски: Felde) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)