Норторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Норторф
Црква Св. Мартин
Црква Св. Мартин
Грб на Норторф
Норторф is located in Германија
Норторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Хорст Кребс (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,77 км2
Надм. височина 27 м
Население 6.866 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 538 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24589
Повик. бр. 04392
Портал www.nortorf.de
Местоположба на градот Норторф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°10′N 9°52′E / 54.167° СГШ; 9.867° ИГД / 54.167; 9.867Координати: 54°10′N 9°52′E / 54.167° СГШ; 9.867° ИГД / 54.167; 9.867

Норторф (германски: Nortorf) — град во округот Рендсбург-Екернферде, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 13 километри северозападно од Нојминстер и 25 километри југозападно од Кил.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Норторфер Ланд.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа помеѓу природните паркови Вестензе и Аукруг, во средишниот дел на областа Среден Холштајн. Географскиот центар на покраината Шлезвиг-Холштајн се наоѓа во рамките на градот Норторф (во местото Тинбител) на надморска височина од 20,12 метри.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]