Емкендорф

Координати: 54°15′39″N 9°51′2″E / 54.26083° СГШ; 9.85056° ИГД / 54.26083; 9.85056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Емкендорф
Замок во Емкендорф
Замок во Емкендорф
Замок во Емкендорф
Грб на Емкендорф
Емкендорф во рамките на Германија
Емкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Јохен Рунге
Основни податоци
Површина 38,93 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.355 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24802
Повик. бр. 04330
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Емкендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°15′39″N 9°51′2″E / 54.26083° СГШ; 9.85056° ИГД / 54.26083; 9.85056

Емкендорф (германски: Emkendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)