Гамелби

Координати: 54°30′8″N 9°47′48″E / 54.50222° СГШ; 9.79667° ИГД / 54.50222; 9.79667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гамелби
Замок во Гамелби
Замок во Гамелби
Замок во Гамелби
Грб на Гамелби
Гамелби во рамките на Германија
Гамелби
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Марлис Томс-Пфефер
Основни податоци
Површина 8,3 км2
Надм. височина 13 м
Население 523 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24340
Повик. бр. 04351, 04355
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Гамелби во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°30′8″N 9°47′48″E / 54.50222° СГШ; 9.79667° ИГД / 54.50222; 9.79667

Гамелби (германски: Gammelby) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)