Фридрихсхолм

Координати: 54°18′20″N 9°25′43″E / 54.30556° СГШ; 9.42861° ИГД / 54.30556; 9.42861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрихсхолм
Грб на Фридрихсхолм
Фридрихсхолм во рамките на Германија
Фридрихсхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хонер Харде
Градоначалник Јерг Ратје
Основни податоци
Површина 7,13 км2
Надм. височина 10 м
Население 422 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24799
Повик. бр. 04339
Портал www.amt-hohner-
harde.de
Местоположба на Фридрихсхолм во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°18′20″N 9°25′43″E / 54.30556° СГШ; 9.42861° ИГД / 54.30556; 9.42861

Фридрихсхолм (германски: Friedrichsholm) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)