Бисзе

Координати: 54°10′N 10°7′E / 54.167° СГШ; 10.117° ИГД / 54.167; 10.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бисзе
Бисзе
Бисзе
Бисзе
Грб на Бисзе
Бисзе во рамките на Германија
Бисзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Клаус-Дитер Менгел
Основни податоци
Површина 9,27 км2
Надм. височина 44 м
Население 165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.bordesholm.de
Местоположба на Бисзе во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°10′N 10°7′E / 54.167° СГШ; 10.117° ИГД / 54.167; 10.117

Бисзе (германски: Bissee) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)