Дамп

Координати: 54°34′55″N 10°1′15″E / 54.58194° СГШ; 10.02083° ИГД / 54.58194; 10.02083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамп
Пристаништето во Дамп
Пристаништето во Дамп
Пристаништето во Дамп
Грб на Дамп
Дамп во рамките на Германија
Дамп
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Хорст Бетхер (СДП)
Основни податоци
Површина 13,81 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.488 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24351
Повик. бр. 04352
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Дамп во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°34′55″N 10°1′15″E / 54.58194° СГШ; 10.02083° ИГД / 54.58194; 10.02083

Дамп (германски: Damp) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на полуостровот Шванзен на Балтичкото Море.

Општината претставува административно седиште на поранешната општинска заедница Шванзен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)