Шванзен (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шванзен (германски: Schwansen) — поранешна општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Го зафаќала најголемиот дел од истоимениот полуостров. Седиштето на општинската заедница било во Дамп. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Шлај и Виндеби и ја создале општинската заедница Шлај-Балтичко Море.

Општинската заедница Шванзен се состоела од следниве општини:

  1. Бродерсби
  2. Дамп
  3. Дерпхоф
  4. Холцдорф
  5. Карби
  6. Тумби
  7. Вабс
  8. Винемарк

Координати: 54°35′N 10°00′E / 54.583° СГШ; 10.000° ИГД / 54.583; 10.000