Шлај (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на поранешната општина на Шлеј во областа Рендсбург-Екернферде
Локација на поранешната општина на Шлеј во областа Рендсбург-Екернферде

Шлај (германски: Schlei) — поранешна општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Била сместена на југоисточниот брег на Шлај, морски ракав на Балтичкото Море, помеѓу градовите Екернферде и Шлезвиг. Седиштето на општинската заедница било во Флекеби. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Шванзен и Виндеби за да ја создадат општинската заедница Шлај-Балтичко Море.

Општинската заедница Шлај се состоела од следниве општини:

  1. Флекеби
  2. Гиби
  3. Хумелфелд
  4. Козел
  5. Ризеби

Координати: 54°30′N 9°46′E / 54.500° СГШ; 9.767° ИГД / 54.500; 9.767