Виндеби (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Виндеби (германски: Windeby) — поранешна општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во градот Екернферде, иако самиот град не бил член на заедницата. Во јануари 2008 година била споена со општинските заедници Шванзен и Шлај за да ја создадат општинската заедница Шлај-Балтичко Море.

Општинската заедница Виндеби се состоела од следниве општини:

  1. Алтенхоф
  2. Баркелсби
  3. Гамелби
  4. Гозефелд
  5. Лозе
  6. Виндеби

Координати: 54°28′01″ N; 9°49′59″ E / 54.467° СГШ; 9.833° ИГД / 54.467; 9.833