Шлај-Балтичко Море

Координати: 54°34′59″N 10°00′00″E / 54.583° СГШ; 10.000° ИГД / 54.583; 10.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Канцеларија Шлај-Балтичко Море

Шлај-Балтичко Море (германски: Schlei-Ostsee) — општинска заедница во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Екернферде, иако самиот град не е член на заедницата. Била создадена на 1 јануари 2008 година од поранешните општински заедници Шлај, Шванзен и Виндеби.

Општинската заедница Шлај-Балтичко Море се состои од следниве општини:

 1. Алтенхоф
 2. Баркелсби
 3. Бродерсби
 4. Дамп
 5. Дерпхоф
 6. Флекеби
 7. Гамелби
 8. Гозефелд
 9. Гиби
 10. Холцдорф
 1. Хумелфелд
 2. Карби
 3. Козел
 4. Лозе
 5. Ризеби
 6. Тумби
 7. Вабс
 8. Виндеби
 9. Винемарк

54°34′59″N 10°00′00″E / 54.583° СГШ; 10.000° ИГД / 54.583; 10.000