Холцдорф

Координати: 54°32′N 9°52′E / 54.533° СГШ; 9.867° ИГД / 54.533; 9.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холцдорф
Куќа во Холцдорф
Куќа во Холцдорф
Куќа во Холцдорф
Грб на Холцдорф
Холцдорф во рамките на Германија
Холцдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Шлај-Балтичко Море
Градоначалник Силвија Грен-Мешке
Основни податоци
Површина 17,35 км2
Надм. височина 24 м
Население 835 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24364
Повик. бр. 04352
Портал www.amt-schlei-
ostsee.de
Местоположба на Холцдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°32′N 9°52′E / 54.533° СГШ; 9.867° ИГД / 54.533; 9.867

Холцдорф (германски: Holzdorf; дански: Holttorp) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)