Мерел (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерел
Поглед кон Мерел
Поглед кон Мерел
Мерел (Холштајн) is located in Германија
Мерел (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Клаус-Петер Лухт
Основни податоци
Површина 8,69 км2
Надм. височина 58 м
Население 243 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871, 04873
Портал www.-mittelholstein.de
Местоположба на Мерел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°7′N 9°44′E / 54.117° СГШ; 9.733° ИГД / 54.117; 9.733Координати: 54°7′N 9°44′E / 54.117° СГШ; 9.733° ИГД / 54.117; 9.733

Мерел (германски: Mörel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)