Миброк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миброк
Миброк од Ајнфелдското Езеро
Миброк од Ајнфелдското Езеро
Грб на Миброк
Миброк is located in Германија
Миброк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Бордесхолм
Градоначалник Дагмар Шел
Основни податоци
Површина 5,30 км2
Надм. височина 28 м
Население 562 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24582
Повик. бр. 04322
Портал www.muehbrook.de
Местоположба на Миброк во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°10′N 10°0′E / 54.167° N; 10.000° E / 54.167; 10.000Координати: 54°10′N 10°0′E / 54.167° N; 10.000° E / 54.167; 10.000

Миброк (германски: Mühbrook) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)