Бинсдорф (Рендсбург-Екернферде)

Координати: 54°22′N 9°45′E / 54.367° СГШ; 9.750° ИГД / 54.367; 9.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бинсдорф
Црква во Бинсдорф
Црква во Бинсдорф
Црква во Бинсдорф
Грб на Бинсдорф
Бинсдорф (Рендсбург-Екернферде) во рамките на Германија
Бинсдорф (Рендсбург-Екернферде)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Хитенер Берге
Градоначалник Јенс Кине
Основни податоци
Површина 13,24 км2
Надм. височина 14 м
Население 621 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24794
Повик. бр. 04356
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Местоположба на Бинсдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°22′N 9°45′E / 54.367° СГШ; 9.750° ИГД / 54.367; 9.750

Бинсдорф (германски: Bünsdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)