Остенфелд (Рендсбург)

Координати: 54°18′56″N 9°47′13″E / 54.31556° СГШ; 9.78694° ИГД / 54.31556; 9.78694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остенфелд
Куќа во Остенфелд, заштитена со закон
Куќа во Остенфелд, заштитена со закон
Куќа во Остенфелд, заштитена со закон
Грб на Остенфелд
Остенфелд (Рендсбург) во рамките на Германија
Остенфелд (Рендсбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Канал Ајдер
Градоначалник Ханс-Јирген Литје
Основни податоци
Површина 7,27 км2
Надм. височина 15 м
Население 600 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24790
Повик. бр. 04331
Портал www.amt-
eiderkanal.de
Местоположба на Остенфелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°18′56″N 9°47′13″E / 54.31556° СГШ; 9.78694° ИГД / 54.31556; 9.78694

Остенфелд (германски: Ostenfeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)