Хоенвештет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенвештет
Црква Св. Петар и Павле во Хоенвештет
Црква Св. Петар и Павле во Хоенвештет
Црква Св. Петар и Павле во Хоенвештет
Грб на Хоенвештет
Хоенвештет во рамките на Германија
Хоенвештет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Холгер Битеке
Основни податоци
Површина 18,18 км2
Надм. височина 38 м
Население 5.378 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 296 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.hohenwestedt.de
Местоположба на Хоенвештет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°5′N 9°40′E / 54.083° СГШ; 9.667° ИГД / 54.083; 9.667Координати: 54°5′N 9°40′E / 54.083° СГШ; 9.667° ИГД / 54.083; 9.667

Хоенвештет (германски: Hohenwestedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 23 километри јужно од Рендсбург, 25 километри западно од Нојминстер и 40 километри југозападно од Кил.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Среден Холштајн.

Најголема знаменитост во општината е Црквата „Св. Петар и Павле“, најголемата црква во местото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]