Шилп кај Норторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шилп кај Норторф
Грб на Шилп кај Норторф
Шилп кај Норторф is located in Германија
Шилп кај Норторф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Фолкер Ратјен
Основни податоци
Површина 9,86 км2
Надм. височина 29 м
Население 783 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24589
Повик. бр. 04392
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Шилп кај Норторф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°9′48″N 9°53′2″E / 54.16333° СГШ; 9.88389° ИГД / 54.16333; 9.88389Координати: 54°9′48″N 9°53′2″E / 54.16333° СГШ; 9.88389° ИГД / 54.16333; 9.88389

Шилп кај Норторф (германски: Schülp bei Nortorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)