Такесдорф

Координати: 54°11′0″N 9°29′0″E / 54.18333° СГШ; 9.48333° ИГД / 54.18333; 9.48333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Такесдорф
Такесдорф во рамките на Германија
Такесдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Нанси Елерс
Основни податоци
Површина 7,65 км2
Надм. височина 4 м
Население 68 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25585
Повик. бр. 04872
Портал www.tackesdorf.de
Местоположба на Такесдорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°11′0″N 9°29′0″E / 54.18333° СГШ; 9.48333° ИГД / 54.18333; 9.48333

Такесдорф (германски: Tackesdorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)