Вапелфелд

Координати: 54°4′N 9°35′E / 54.067° СГШ; 9.583° ИГД / 54.067; 9.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вапелфелд
Грб на Вапелфелд
Вапелфелд во рамките на Германија
Вапелфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Јоханес Меренс
Основни податоци
Површина 8,11 км2
Надм. височина 14 м
Население 314 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.amthohenwestedt-
land.de
Местоположба на Вапелфелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°35′E / 54.067° СГШ; 9.583° ИГД / 54.067; 9.583

Вапелфелд (германски: Wapelfeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)