Тоденбител

Координати: 54°8′N 9°33′E / 54.133° СГШ; 9.550° ИГД / 54.133; 9.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоденбител
Црква во Тоденбител
Црква во Тоденбител
Црква во Тоденбител
Грб на Тоденбител
Тоденбител во рамките на Германија
Тоденбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Ото Хардерс (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,78 км2
Надм. височина 18 м
Население 1.032 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24819
Повик. бр. 04874
Портал www.todenbuettel.de
Местоположба на Тоденбител во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°8′N 9°33′E / 54.133° СГШ; 9.550° ИГД / 54.133; 9.550

Тоденбител (германски: Todenbüttel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)