Лангведел (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лангведел
Споменик во Лангведел
Споменик во Лангведел
Грб на Лангведел
Лангведел (Холштајн) is located in Германија
Лангведел (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Холгер Шписхефер (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,22 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.552 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24631
Повик. бр. 04329
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Лангведел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°13′N 9°56′E / 54.217° СГШ; 9.933° ИГД / 54.217; 9.933Координати: 54°13′N 9°56′E / 54.217° СГШ; 9.933° ИГД / 54.217; 9.933

Лангведел (германски: Langwedel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)