Прејди на содржината

Остерштет

Координати: 54°7′N 9°34′E / 54.117° СГШ; 9.567° ИГД / 54.117; 9.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остерштет
Споменик во Остерштет
Споменик во Остерштет
Споменик во Остерштет
Грб на Остерштет
Остерштет во рамките на Германија
Остерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Јоханес-Вилхелм Витмак
Основни податоци
Површина 10,95 км2
Надм. височина 11 м
Население 644 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 25590
Повик. бр. 04874
Портал www.osterstedt.de
Местоположба на Остерштет во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°7′N 9°34′E / 54.117° СГШ; 9.567° ИГД / 54.117; 9.567

Остерштет (германски: Osterstedt) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)