Прејди на содржината

Грауел

Координати: 54°4′N 9°40′E / 54.067° СГШ; 9.667° ИГД / 54.067; 9.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грауел
Грб на Грауел
Грауел во рамките на Германија
Грауел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Среден Холштајн
Градоначалник Дирк Рузерт
Основни податоци
Површина 5,73 км2
Надм. височина 19 м
Население 260 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24594
Повик. бр. 04871
Портал www.amt-mittelholstein.de
Местоположба на Грауел во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°4′N 9°40′E / 54.067° СГШ; 9.667° ИГД / 54.067; 9.667

Грауел (германски: Grauel) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)