Детген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Детген
Селски пат кон Детген
Селски пат кон Детген
Грб на Детген
Детген is located in Германија
Детген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Норторфер Ланд
Градоначалник Хенри Елбек
Основни податоци
Површина 10,61 км2
Надм. височина 28 м
Население 577 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24589
Повик. бр. 04329
Портал www.amt-nortorfer-
land.de
Местоположба на Детген во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Координати 54°10′N 9°55′E / 54.167° СГШ; 9.917° ИГД / 54.167; 9.917Координати: 54°10′N 9°55′E / 54.167° СГШ; 9.917° ИГД / 54.167; 9.917

Детген (германски: Dätgen) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)