Вестеренфелд

Координати: 54°17′0″N 9°39′0″E / 54.28333° СГШ; 9.65000° ИГД / 54.28333; 9.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестеренфелд
Вестеренфелд
Вестеренфелд
Вестеренфелд
Грб на Вестеренфелд
Вестеренфелд во рамките на Германија
Вестеренфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Јефенштет
Градоначалник Ханс-Ото Шилдорф (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,78 км2
Надм. височина 8 м
Население 5.014 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 644 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24784
Повик. бр. 04331
Портал www.amt-
jevenstedt.de
Местоположба на Вестеренфелд во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°17′0″N 9°39′0″E / 54.28333° СГШ; 9.65000° ИГД / 54.28333; 9.65000

Вестеренфелд (германски: Westerrönfeld) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)