Рикерт

Координати: 54°19′57″N 9°39′51″E / 54.33250° СГШ; 9.66417° ИГД / 54.33250; 9.66417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рикерт
Куќа во Рикерт
Куќа во Рикерт
Куќа во Рикерт
Грб на Рикерт
Рикерт во рамките на Германија
Рикерт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Фокбек
Градоначалник Карл-Хајнц Бојенс
Основни податоци
Површина 5,52 км2
Надм. височина 13 м
Население 1.042 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 189 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24782
Повик. бр. 04331
Портал www.fockbek.de
Местоположба на Рикерт во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°19′57″N 9°39′51″E / 54.33250° СГШ; 9.66417° ИГД / 54.33250; 9.66417

Рикерт (германски: Rickert) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)