Титендорф

Координати: 54°23′N 10°0′E / 54.383° СГШ; 10.000° ИГД / 54.383; 10.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Титендорф
Велепоседнички дом во Титендорф
Велепоседнички дом во Титендорф
Велепоседнички дом во Титендорф
Грб на Титендорф
Титендорф во рамките на Германија
Титендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Месна заед. Денишер Волд
Градоначалник Клаус Јушкат
Основни податоци
Површина 17,76 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.233 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24214
Повик. бр. 04346
Портал www.amt-daenischer-wohld.de
Местоположба на Титендорф во рамките на округот Рендсбург-Екернферде
Карта
Карта
Координати 54°23′N 10°0′E / 54.383° СГШ; 10.000° ИГД / 54.383; 10.000

Титендорф (германски: Tüttendorf) — општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)